Działanie oleju makowego
Olej makowy (łac. Papaver Rhoeas Seed Oil) otrzymywany jest z nasion maku pochodzącego z rodziny makowatych. Olej ten należy do olejów schnących. Czas wysychania wynosi 6,5-8 dni. Nasiona zawierają 35-50% tłuszczu, 23% śluzów, 13% białka, 6% celulozy, 5-6% popiołu (bogaty w fosforan wapnia). Do celów technicznych (wyrób mydeł, żelów) wygniatany jest na gorąco i odznacza się przez to czerwonawą barwą. Olej z maku nadaje się doskonale do wyrobu naturalnych kosmetyków oraz leków z bazą roślinną. Nasiona maku są drobno mielone, ucierane z wodą i tworzą emulsję, do której można dodawać substancje lecznicze lub wyciągi ziołowe.
Źródła olejku makowego w kosmetyce
Pochodzenie maku polnego (Papaver rhoeas) ) nie jest ostatecznie ustalone. Uważa się, że narodził się na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre źródła wskazują jednak na Iran jako kraj jego pochodzenia. W perskiej medycynie ludowej zajmował ważne miejsce wiele wieków temu. Również Egipt rości sobie prawo do uważania się za kolebkę rozwoju tego gatunku. Teraz mak polny jest rozpowszechniony w rejonach o klimacie umiarkowanym. Wiele krajów, w tym Polska, szczyci się wielowiekową tradycją stosowania maku polnego w lecznictwie tradycyjnym. Ma jaskrawoczerwone lub pomarańczowe płatki i średniej wielkości kwiaty. To odróżnia go od maku lekarskiego (Papaver Somniferum L.), który jest różowy, biały lub purpurowy i znacznie większy.
CO ZAWIERA?
Olej z maku zawiera w głównej mierze kwasy nienasycone z grupy n-6 czyli omega 6. Jest źródłem kwasu linolowego - 62-65%, kwasu oleinowego - 25-30%, kwasu palmitynowego - 3-5%, kwasu stearynowego - 2-3%, kwasu linolenowego - 0,5-0,7%. Ponadto, odznacza się wysoką zawartością tokoferoli. Występują w nim też witamina D i fitosterole.
WŁAŚCIWOŚCI
- łagodzące,
- przeciwzapalne,
- wzmacniające,
- ochronne,
- regeneracyjne,
- nawilżające,
- natłuszczające,
- uelastyczniające,
- ujędrniające.
Działanie oleju makowego dla skóry, włosów i paznokci
Kwas linolowy, linolenowy i oleinowy służą poprawie zdrowia włosów, paznokci, skóry. Uśmierzają objawy trądziku oraz łuszczycy. Przy skórze tłustej olej makowy hamuje wydzielanie sebum, poprawia jego skład, a także działa prewencyjnie na zaskórniki i rogowacenie skóry. Dzięki właściwościom łagodzącym i regeneracyjnym olejek makowy przyspiesza gojenie się ran, uszkodzeń na skórze. Jest bardzo łagodny dla skóry, w związku z tym stosowany w kremach, olejkach i produktach dla niemowląt. Oprócz tego wykazuje działanie nawilżające i natłuszczające, przeciwdziałając wysuszaniu i utracie wilgoci przez skórę. W wyniku tego działania skóra staje się bardziej miękka, wygładzona i elastyczna. Tak chroniona z powodzeniem może być poddana masażom z użyciem oleju makowego, dzięki czemu dobra kondycja skóry jest stale podtrzymywana. Olej z maku w kąpieli olejowej na włosy (jako środek zmiękczający) zapewnia regenerację i odżywienie po licznych zabiegach fryzjerskich, niszczących i osłabiających strukturę włosa. Włosy są błyszczące i jedwabiste w dotyku.
Olejek makowy i inne surowce pozyskiwane z tej niezwykłej rośliny
Płatki maku polnego również pełnią rolę surowca kosmetycznego. Łagodne przeciwzapalne właściwości wyciągów z maku polnego są wykorzystywane w kremach, okładach, lotionach do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień, w tym skóry alergicznej. Jego właściwości zmiękczające i łagodzące przynoszą ulgę skórze podrażnionej dzięki zawartości cennych śluzów. Napary lub odwary z płatków mogą też służyć do płukania jamy ustnej, gardła, powiek oraz spojówek w przypadkach wystąpienia stanów zapalnych.
Płatki maku polnego również pełnią rolę surowca kosmetycznego. Łagodne przeciwzapalne właściwości wyciągów z maku są wykorzystywane w kremach, okładach, lotionach do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień, w tym skóry alergicznej. Jego działanie zmiękczające i łagodzące przynosi ulgę skórze podrażnionej dzięki zawartości cennych śluzów. Napary lub odwary z płatków mogą też służyć do płukania jamy ustnej, gardła, powiek oraz spojówek w przypadkach wystąpienia stanów zapalnych.
Kosmetyki, w których znajdziesz olej makowy
Aby w pełni wykorzystać potencjał działania oleju makowego, zamów w naszym sklepie internetowym naturalne kosmetyki z jego zawartością. Polecamy mleczko do ciała, krem do rąk, olejek do brody, szampon do włosów, a także żel pod prysznic.
Źródło:
http://rozanski.li/1309/olej-makowy-oleum-papaveris/
https://zielonyklub.pl/olej-makowy.html
dr Jadwiga Jurkjan,"Polny Mak", Apteka Jagiellońska.