Mak polny

Działanie oleju makowego

Olej makowy (łac. Papaver Rhoeas Seed Oil) otrzymywany jest z nasion maku pochodzącego z rodziny makowatych. Olej ten należy do olejów schnących. Czas wysychania wynosi 6,5-8 dni. Nasiona zawierają 35-50% tłuszczu, 23% śluzów, 13% białka, 6% celulozy, 5-6% popiołu (bogaty w fosforan wapnia). Do celów technicznych (wyrób mydeł, żelów) wygniatany jest na gorąco i odznacza się przez to czerwonawą barwą. Olej z maku nadaje się doskonale do wyrobu naturalnych kosmetyków oraz leków z bazą roślinną. Nasiona maku są drobno mielone, ucierane z wodą i tworzą emulsję, do której można dodawać substancje lecznicze lub wyciągi ziołowe.

Źródła olejku makowego w kosmetyce

Pochodzenie maku polnego (Papaver rhoeas) ) nie jest ostatecznie ustalone. Uważa się, że narodził się na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niektóre źródła wskazują jednak na Iran jako kraj jego pochodzenia. W perskiej medycynie ludowej zajmował ważne miejsce wiele wieków temu. Również Egipt rości sobie prawo do uważania się za kolebkę rozwoju tego gatunku. Teraz mak polny jest rozpowszechniony w rejonach o klimacie umiarkowanym. Wiele krajów, w tym Polska, szczyci się wielowiekową tradycją stosowania maku polnego w lecznictwie tradycyjnym. Ma jaskrawoczerwone lub pomarańczowe płatki i średniej wielkości kwiaty. To odróżnia go od maku lekarskiego (Papaver Somniferum L.), który jest różowy, biały lub purpurowy i znacznie większy.

CO ZAWIERA?

Olej z maku zawiera w głównej mierze kwasy nienasycone z grupy n-6 czyli omega 6. Jest źródłem kwasu linolowego - 62-65%, kwasu oleinowego - 25-30%, kwasu palmitynowego - 3-5%, kwasu stearynowego - 2-3%, kwasu linolenowego - 0,5-0,7%. Ponadto, odznacza się wysoką zawartością tokoferoli. Występują w nim też witamina D i fitosterole.

WŁAŚCIWOŚCI

  • łagodzące,
  • przeciwzapalne,
  • wzmacniające,
  • ochronne,
  • regeneracyjne,
  • nawilżające,
  • natłuszczające,
  • uelastyczniające,
  • ujędrniające.

Działanie oleju makowego dla skóry, włosów i paznokci

Kwas linolowy, linolenowy i oleinowy służą poprawie zdrowia włosów, paznokci, skóry. Uśmierzają objawy trądziku oraz łuszczycy. Przy skórze tłustej olej makowy hamuje wydzielanie sebum, poprawia jego skład, a także działa prewencyjnie na zaskórniki i rogowacenie skóry. Dzięki właściwościom łagodzącym i regeneracyjnym olejek makowy przyspiesza gojenie się ran, uszkodzeń na skórze. Jest bardzo łagodny dla skóry, w związku z tym stosowany w kremach, olejkach i produktach dla niemowląt. Oprócz tego wykazuje działanie nawilżające i natłuszczające, przeciwdziałając wysuszaniu i utracie wilgoci przez skórę. W wyniku tego działania skóra staje się bardziej miękka, wygładzona i elastyczna. Tak chroniona z powodzeniem może być poddana masażom z użyciem oleju makowego, dzięki czemu dobra kondycja skóry jest stale podtrzymywana. Olej z maku w kąpieli olejowej na włosy (jako środek zmiękczający) zapewnia regenerację i odżywienie po licznych zabiegach fryzjerskich, niszczących i osłabiających strukturę włosa. Włosy są błyszczące i jedwabiste w dotyku.

Olejek makowy i inne surowce pozyskiwane z tej niezwykłej rośliny

Płatki maku polnego również pełnią rolę surowca kosmetycznego. Łagodne przeciwzapalne właściwości wyciągów z maku polnego są wykorzystywane w kremach, okładach, lotionach do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień, w tym skóry alergicznej. Jego właściwości zmiękczające i łagodzące przynoszą ulgę skórze podrażnionej dzięki zawartości cennych śluzów. Napary lub odwary z płatków mogą też służyć do płukania jamy ustnej, gardła, powiek oraz spojówek w przypadkach wystąpienia stanów zapalnych.

Płatki maku polnego również pełnią rolę surowca kosmetycznego. Łagodne przeciwzapalne właściwości wyciągów z maku są wykorzystywane w kremach, okładach, lotionach do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej i skłonnej do podrażnień, w tym skóry alergicznej. Jego działanie zmiękczające i łagodzące przynosi ulgę skórze podrażnionej dzięki zawartości cennych śluzów. Napary lub odwary z płatków mogą też służyć do płukania jamy ustnej, gardła, powiek oraz spojówek w przypadkach wystąpienia stanów zapalnych.

Kosmetyki, w których znajdziesz olej makowy

Aby w pełni wykorzystać potencjał działania oleju makowego, zamów w naszym sklepie internetowym naturalne kosmetyki z jego zawartością. Polecamy mleczko do ciała, krem do rąk, olejek do brody, szampon do włosów, a także żel pod prysznic.

Źródło:
http://rozanski.li/1309/olej-makowy-oleum-papaveris/
https://zielonyklub.pl/olej-makowy.html
dr Jadwiga Jurkjan,"Polny Mak", Apteka Jagiellońska.

NASZE PRODUKTY ZAWIERAJĄCE "Mak polny"
Mus do ust miodowo-makowy
BIOnly organic, 15 ml
20,00 zł
Zestaw makowy BIOnly roots
BIOnly roots
215,00 zł
Balsam do brody miodowo-makowy BIOnly roots
BIOnly roots, 60 ml
65,00 zł
Mleczko do rąk i ciała z olejem makowym
BIOnly nature 300 ml
36,00 zł
Krem do rąk z olejem makowym
BIOnly nature 100 ml
20,00 zł
Olejek do brody z olejem makowym
BIOnly roots
65,00 zł
Szampon do brody z olejem makowym
BIOnly roots
35,00 zł
Szampon do włosów z olejem makowym
BIOnly roots
45,00 zł
Odżywczy szampon z olejem makowym
BIOnly organic 300 ml
36,00 zł
Odżywczy żel pod prysznic z olejem makowym
BIOnly organic, 300 ml
36,00 zł
Skontaktuj się z nami
Rozumiem akceptuję

Administratorem Państwa danych osobowych zbieranych za pośrednictwem strony www.bionly.pl jest NoveltyUNIT, miejsce wykonywania działalności oraz adres do doręczeń: ul. Mieczykowa 30, 35-604 Rzeszów, NIP: 8133052276, REGON: 180393391, adres poczty elektronicznej (e-mail): info@bionly.pl. Państwa dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) rozporządzenia ogólnego w sprawie ochrony danych osobowych (RODO). Dane mogą być przetwarzane w celu przesyłania informacji handlowych drogą elektroniczną w celu marketingu bezpośredniego – odpowiednio w związku z art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub art. 172 ust. 1 Ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – Prawo Telekomunikacyjne, w tym kierowanych w wyniku profilowania, o ile użytkownik wyraził stosowną zgodę. Dane mogą być udostępnione wyłącznie podmiotom, które obsługują Administratora lub jego podwykonawcom. Dane będą przetwarzane przez czas ważności zgody lub do czasu ustania celu dla jakiego zostały zebrane. Przysługuje Panu/i prawo żądania dostępu do Pana/i danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo w Polityce Prywatności.