Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.) rumianek lekarski, rumianek apteczny, kamilki, ang. German chamomile, camomile – to jednoroczna roślina z rodziny astrowatych, niezwykle aromatyczna. Surowcem leczniczym jest koszyczek – Anthodium Chamomillae. Pochodzi ze wschodniej części obszaru Morza Śródziemnego, powszechna także w Polsce.
Głównym składnikiem koszyczka rumianku jest olejek eteryczny (nawet do 1,5 %), w skład którego wchodzą (-)-α-bisabolol oraz tlenki bisabololu A, B i C, farnezen, myrcen, kadinen, matrycyna. Ponadto w kwiatach znajdują się pochodne flawonowe, tj. apigenina i 7-glukozyd apigeniny. Inne związki obecne w przetworach rumianku, to kumaryny, kwasy fenolowe i polisacharydy.
Właściwości:
- Regenerujące, przeciwzapalne, zmiękczające;
- Łagodzące, antyoksydacyjne, wzmacniające;
- Oczyszczające, ściągające, antyseptyczne;
- Rozświetlające, gojące, przeciwalergiczne.
Rumianek pospolity stosowany zewnętrznie w kosmetyce, jak również leczniczo. Ceniony jest przede wszystkim za działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przyśpieszające gojenie się ran. Uznawany jest za doskonałe remedium przy wielu problemach skórnych, tj. zapalenie skóry i błon śluzowych, alergie skórne, oparzenia słoneczne i termiczne I i II stopnia, rumień skórny, owrzodzenia, świąd, rany i podrażnienia skórne, egzema, hemoroidy, stany zapalne narządów rodnych, zapalenie spojówek, bakteryjne infekcje jamy ustnej i gardła.
Polecany jest do cery wrażliwej, suchej, trądzikowej, tłustej, czy ze skłonnością do reakcji alergicznych. Poza tym, rumianek znajduje zastosowanie w kosmetykach poprawiających kolor skóry (rozjaśnia i zmniejsza przebarwienia), zapobiega starzeniu się skóry, zmiękcza i ujędrnia skórę. Wykorzystywany również do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci, a także jako komponent w kremach łagodzących podrażnienia skóry po goleniu i depilacji. W pielęgnacji włosów szczególnie polecany dla włosów blond; nadaje im intensywności, rozjaśnia, wzmacnia oraz działa odświeżająco i przeciwłupieżowo.