Dieta MIND

Poradnik 25 lut 2021

Rozpieść swój mózg - przejdź na dietę MIND!
Produkty spożywcze, po które sięgasz mogą mieć bezpośredni wpływ na pracę mózgu oraz obniżyć ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz wielu chorób układu nerwowego.Naukowcy udowadniają, że spożywanie takiego jedzenia jak: jagody, pełnoziarniste pieczywo i ryby znacznie obniżają zaburzenia pamięci, które występują u ponad 5 milionów amerykanów po 65 roku życia.W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi około 250 tys. osób po 65 roku życia. Choroba ta, jest jedną z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych. Przejawia się w zanikiem komórek nerwowych w mózgu, prowadzącym m.in. do: upośledzenia pamięci, problemów językowych, zaburzeń orientacji – „Dotknięci chorobą Alzheimera wciąż oczekują na przełom w leczeniu i na tzw. lek trzeciego tysiąclecia. Obecnie dysponujemy wyłącznie lekami wpływającymi na objawy” - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z Neuro-Care w Katowicach, ośrodka specjalizującego się w leczeniu choroby Alzheimera.

Rozpieść swój mózg - przejdź na dietę MIND!

Produkty spożywcze, po które sięgasz mogą mieć bezpośredni wpływ na pracę mózgu oraz obniżyć ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz wielu chorób układu nerwowego.
Naukowcy udowadniają, że spożywanie takiego jedzenia jak: jagody, pełnoziarniste pieczywo i ryby znacznie obniżają zaburzenia pamięci, które występują u ponad 5 milionów amerykanów po 65 roku życia.
W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi około 250 tys. osób po 65 roku życia. Choroba ta, jest jedną z najczęściej występujących chorób neurodegeneracyjnych. Przejawia się w zanikiem komórek nerwowych w mózgu, prowadzącym m.in. do: upośledzenia pamięci, problemów językowych, zaburzeń orientacji – „Dotknięci chorobą Alzheimera wciąż oczekują na przełom w leczeniu i na tzw. lek trzeciego tysiąclecia. Obecnie dysponujemy wyłącznie lekami wpływającymi na objawy” - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z Neuro-Care w Katowicach, ośrodka specjalizującego się w leczeniu choroby Alzheimera.

JEDZENIE PRZYJAZNE DLA MÓZGU

Działajmy póki pamiętamy!
Dieta została opracowana przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago, została nazwaną dietą MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) i jest ona połączeniem zaleceń diety śródziemnomorskiej z dietą DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli dietami skutecznie obniżającymi ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (nadciśnienie, atak serca, udar). W niektórych badaniach nad obiema dietami wykazano też ich wpływ na przeciwdziałania demencji.
W diecie MIND wskazano 10 grup produktów zalecanych dla zdrowia mózgu i 5 grup produktów niezdrowych, tych których należy unikać.

[+] PRODUKTY ZALECANE:

• Zielone warzywa liściaste (np. szpinak, zielona sałata) – co najmniej sześć porcji w tygodniu;
• Pozostałe warzywa – co najmniej 1 raz na dzień;
• Orzechy – 5 porcji w tygodniu;
• Jagody – 2 lub więcej porcji tygodniowo;
• Fasola – co najmniej 3 porcje tygodniowo;
• Produkty pełnoziarniste – 3 lub więcej porcji dziennie;
• Ryby – 1 raz w tygodniu;
• Drób – 2 razy w tygodniu;
• Oliwa z oliwek – stosowanie jej jako głównego tłuszczu;
• Wino – jeden kieliszek dziennie.

[-] PRODUKTY, KTÓRYCH UNIKAĆ:

• Czerwone mięso – mniej niż 4 porcje tygodniowo;
• Masło i margaryna – mniej niż 1 łyżka dziennie;
• Ser – mniej niż 1 porcja w tygodniu;
• Ciastka i inne słodycze – mniej niż 5 porcji w tygodniu;
• Smażone jedzenie lub jedzenie typu fast food – mniej niż 1 porcja tygodniowo.

Dieta kładzie szczególny nacisk na zielone warzywa liściaste (w odrażeniu do poprzednich diet). Oprócz wspomnianego szpinaku i zielonej sałaty, warto sięgnąć po inne warzywa bogate w witaminę C i A, takie jak: jarmuż, brokuły, kalarepa, a także różne odmiany sałat. Na drugim miejscu listy pojawiły się inne warzywa; warzywa znajdujące się w większości diet, dlatego należy pamiętać o spożyciu przynajmniej jednego warzywa każdego dnia. Zalecane są również owoce jagodowe (borówki, truskawki), które pozytywnie wpływają na pracę mózgu, a jednocześnie wspomagają układ krwionośny, dostarczając przeciwutleniaczy (spowalniając starzenie się organizmu). Eksperci zwracają uwagę na rośliny strączkowe, które zawierają błonnik i białko. Powiedzenie „fasola czyści rozum” jest w pełni prawdziwe. Pamiętać należy o pełnoziarnistym pieczywie i rybach, które bogate są w cenne kwasy omega-3. Oprócz ryb zalecane jest także spożywanie drobiu, a tradycyjne oleje i tłuszcze warto zastąpić oliwą z oliwek. Zaskakującą rekomendacją ze strony ekspertów jest picie czerwonego wina – wskazany jest 1 kieliszek wina dziennie.

OKIEM NAUKOWCA
Według badań opublikowanych w "The Journal of the Alzheimer’s Association" osoby, które odżywiały się w sposób zbliżony do którekolwiek z tych trzech diet, ryzyko Alzheimera było niższe: o 54% w przypadku diety śródziemnomorskiej, 53% - dieta MIND i 39% przy diecie DASH.
Dr Martha Clare Morris, główny autor diety MIND, dyrektor żywienia i epidemiologii żywieniowej w Rush University Medical Center zauważa, że istnieje wiele czynników które wpływają na rozwój Alzheimera (genetyka, palenie tytoniu, ćwiczenia, edukacja). Jednakże, na podstawie badań stwierdza, że sposób odżywiania w znaczący sposób chroni przed spadkiem funkcji poznawczych i chorobą Alzheimera, niezależnie od innych czynników ryzyka.
W badaniach wykazano, że to, co jemy, może znacząco wpływać na to, czy zachorujemy na chorobę Alzheimera, czy też nie. Badania Rush Memory and Aging Project dotyczyły przeanalizowania sposobu odżywiania się 960 uczestników w średniej wieku 81,4 lat. Informacje zebrano na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez uczestników. Dieta każdej z badanych osób została porównana z dietą MIND i została oceniona częstość występowania Alzheimera w okresie 4,7 lat.
Osoby, które rygorystycznie przestrzegały diety MIND, były poznawczo o 7,5 lat młodsze niż te, które nie stosowały się ściśle do jej zasad. Badania potwierdzają, że zdrowa i zbilansowana dieta ma wpływ na utrzymanie sprawnie funkcjonującego mózgu.

Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć jest to, że nawet u osób, które stosowały się do wymagań diety MIND w sposób umiarkowany, zaobserwowano redukcję ryzyka choroby Alzheimera.

Ważną informacją było to, że u uczestników, którzy nie przestrzegali ściśle diety śródziemnomorskiej lub DASH, nie odnotowano zmian pod kątem wystąpienia ryzyka Alzheimera. Z kolei umiarkowane przestrzeganie diety MIND obniża ryzyko o 35%, co jak zauważa dr Morris jest bardzo cenną informacją. Zauważa również że, im dłuższe stosowanie diety MIND, tym lepsza ochrona przed zachorowaniem. „Według mnie to zmotywuje wszystkich” - Dr Morris dodaje teź, że badania zostały przeprowadzone w Chicago, na tamtejszej populacji. Zaznacza, że wyniki badań muszą zostać potwierdzone, przez innych badaczy na innej populacji i próbach randomizowanych. Badania takie potwierdzą związek pomiędzy dietą MIND, a zapadalnością na chorobę Alzheimera.

Tagi